O cyklotrasách Kutnohorska

Cyklotrasy a cyklostezky Kutná Hora a Kutnohorsko, Kolín a Kolínsko, Čáslav a Čáslavsko s přesahem do Pardubicka od Igora Pechance.

E-mail: cyklotrasykh@outlook.cz    


Jak to vlastně začalo…

O cyklotrasách Kutnohorska jsem začal přemýšlet pár let poté, co jsem začal pořádně jezdit na kole. Čím víc jsem poznával tuto krajinu, tím víc se mi tu líbilo. A měl jsem ji tím raději, když jsem se vrátil z dovolené z jiného krásného koutu naší zemičky do Kutné Hory. Nemáme tu hory jako Beskydy či Krkonoše, ani vrchoviny jako je Vysočina, nejsme vinařský kraj jako je na jižní Moravě (i když vinice se tu najde), nejsme obilnice země jako je Haná. Krása této krajiny se mění každých pár kilometrů. Každý kopec vám poskytne jiné výhledy – tato krajina je přívětivá, krásná, milá, příjemná a přátelská – nebudí ve vás respekt jako třeba Beskydy, neproklínáte kopce jako na Šumavě, nejedete jen po rovině jako na Hané.

Nejprve jsem po roce 2000 zpracoval cyklotrasy do obyčejného dokumentu, pak jsem začal pomalu vytvářet databázi a dnes už je to celkem propracovaný systém, který čas od času vylaďuji a doplňuji o další vlastnosti. Troufám si tvrdit, že nic podobného jinde nenajdete – alespoň já jsem k jiným regionům nenašel informace, které zde máte vy k dispozici.

Při tvorbě mých cyklotras jsem vycházel z následujících nejdůležitějších podmínek:

  • Používat co nejvíce značených cyklotras a tras KČT, pokud není lepší varianta. Všechny cyklotrasy musí být mnou ověřené a vyhýbat se hlavním a frekventovaným silnicím, jak jen to je možné (je jen jedna výjimka – a tou jsou města, kvůli jednosměrkám a provozu se snažit najít co nejbezpečnější a nejkratší cestu ven z města). Z toho důvodu nebudou určeny pro silničáře, a doporučené kolo je zde alespoň trekingové.
  • Kdokoliv, kdo přijede na Kutnohorsko jezdit na kole, musí mít k dispozici přehled cyklotras a může si vybrat podle obtížnosti, vzdálenosti atp.
  • Ne všichni cyklisté mají chytré telefony. A ti, kteří chytrý telefon mají, se mohou dostat do míst bez signálu. Takže je třeba uvést i doporučené papírové mapy.
  • Při použití chytrého telefonu a navigačního programu možnost stáhnout si do něj navigační soubor. V opačném případě možnost si přetáhnout navigační soubor cyklotrasy na Mapy.cz a pak vytisknout (plus nabídnout doporučené papírové mapy).
  • Umožnit jet cyklotrasu i obráceně a uvést k cyklotrase co nejvíce užitečných informací.
  • Někteří cyklisté si rádi připravují výlet sami (těm dodat aspoň co nejvíce informací), jiní zase chtějí s přípravou mít co nejméně práce (těm zase vše “předložit na talíři”).
  • “Přespolní” bude potřeba informovat o problémových místech a úsecích – z mapy nevyčtete, že je někde problém. Mnohokrát jsem se totiž na dovolené spálil, když jsem jel po turistické značce KČT a zjistil jsem, že pro kolo je špatně průjezdná nebo jsem zjistil, že oficiální cyklotrasa vede po frekventované silnici.
  • Nabídnout tipy na výlety a ukázat krásy Kutné Hory a okolí.

Přeji vám, abyste se podle mých cyklotras mohli bez problémů pohybovat po krajině a kochat se jí. Snad tyto cyklotrasy Kutnohorska zlepší povědomí o cyklistice na Kutnohorsku a v přilehlých regionech. A tak vám tedy přeji pohodové vyjížďky!

Cyklista jezdí proto, aby dlouho žil, a žije, aby mohl dlouho jezdit.
Smál se na celé kolo