Jak dostat navigační soubor do mobilu

S mobily je potíž – vše musí být jednoduché jak jen to jde a tak se činnosti na desktopu jednoduché stávají na mobilu složité. Na počítači navigační soubor KML nebo GPX přetáhnete na mapu (Google Maps i Mapy.cz) a je vyřešeno (viz minutové video GPX a Mapy.cz). Nebo si ho v pohodě naimportujete do své navigace. Ne tak u mobilů – nelze jednoduše importovat navigační soubor na mapu (ať už Mapy.cz nebo Google Maps). Většinou musíte na počítači si do své aplikace naimportovat navigační soubor a pak ho použít na mobilu.

Způsoby jak použít svoje nebo cizí navigační soubory

  1. Použijte některou z mobilních aplikací, které umí importovat navigační soubory ve formátu GPX nebo KML. Jsou v drtivé většině pro Android, např. Locus, Smartmaps, Trekbuddy (měl by umět i obrátit směr trasy), Edmondo, Runtastic, RunKeeper atd. Na http://www.samuraj-cz.com/clanek/sport-trackers-3-dil-univerzalni-sportovni-merice/ jsou podrobné informace o některých zde uvedených aplikacích.
  2. Google Maps – doma na počítači si připravte svoje trasy v Google Maps a pak je použijte přes prohlížeč v mobilu. Podrobně vysvětlený postup je například na http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/jak-dostat-trasu-do-google-map/sc-265-a-1330789.
  3. Mapy.cz – pokud GPX soubor jen přetáhnete na mapu, tak ho nemůžete uložit do baťůžku. Pokud chcete vidět výškový profil, délku a trasu uložit do baťůžku, pak použijte na Mapy.cz volbu Nástroje-Import GPX.

Mimochodem, pokud si trasu jedním z výš uvedených způsobů přetáhnete do Mapy.cz a přepnete si na Fotografickou mapu, můžete si prohlédnou fotografie míst na této trase nebo poblíž ní (fotografie na Mapy.cz může umisťovat kdokoliv, kdo má účet na Mapy.cz).